دسترسی

ابزار­آلات دقیق اندازهگیری

تألیف: کیوان ملکی، حمید دلبندی

سرشناسه

:

ملکی، کیوان، 1371

عنوان و نام پديد‌آور

:

ابزارآلات دقیق اندازه­گیری / تألیف: کیوان ملکی، حمید دلبندی

مشخصات نشر

:

تهران، آروَن، 1397

مشخصات ظاهري

:

142 ص. مصور.

شابك

:

3 – 666 – 231 -  964 - 978

وضعيت فهرست‌نويسي

:

فيپا

موضوع

:

ابزار اندازه گیری

موضوع

:

Measuring instruments

شناسه افزوده

:

دلبندی، حمید، 1359

رده­بندی کنگره

:

1397 2 الف 7 م / 5/ 100 QC

رده­بندی دیویی

:

2 / 681

شماره كتابخانه ملي

:

5505950

مقدمه

تاريخچۀ اندازه گيری

به طور کلی اندازه­گيری قِدمتی به اندازه تاريخ دارد و زندگی انسان با تکامل و پيشرفت تکنولوژی توسعه يافته و همگام با آن استانداردها شکل گرفته و استانداردهای طول که از اولين استانداردهاست، تغییر و تکامل یافته است. از ديرباز، بشر برای اندازه­گيری طول از ابزارهای قابل دسترس، که طبعاً اين وسايل می­توانند اعضای بدن انسان باشند، استفاده می­نموده است. از آن جمله از طول پا، قدم، وجب، پهنای چهار انگشت، فاصله نُک انگشت وسط تا آرنج، فاصله نُک بينی تا سر انگشت دست و… استفاده می­شده است. معمولاً مقدار شاخص­های فوق براساس طول اعضای بدن پادشاهان و حاکمان انتخاب می­شده که با تغيير حکومت­ها در اثر جنگ­ها و ساير عوامل و ايجاد پادشاهی­ها و حکومت­های جديد، نوع شاخص­ها و مقدار آن­ها تغيير می­يافته است. هم چنين، با توجه به توسعه و گوناگونی جمعيت­ها وکشورها، واحدهای اندازه­گيری طول ثابت نمانده و متعدد شده­اند که اين موضوع در ارتباط بين قوميت­ها و مليت­ها ايجاد مشکل کرده است. تصاوير زير، نمونه­هايی از شاخص­های اندازه­گيری طول را نشان می­دهد.

کلیات در رابطه با وسایل اندازه­گیری

در کارگاه ماشين­های ابزار هر قطعه می­بایست به طور دقيق و به اندازه لازم تراشيده شود و به همين جهت، یکی از کارهای اساسی در توليد هر قطعه، اندازه­گيری می­باشد. دقت در اندازه­گيری قطعات بسيار مهم و لازم است. زیرا که باید مطمئن شویم قطعات بعد از عمليات تراشکاری به طور مناسب با یک دیکر مونتاژ (یا بر هم سوار یا منطبق) خواهند شد. در صورتي­که هنگام اندازه­گيری بی­احتياطی شود و به طور صحيح عمليات اندازه­گيری صورت نگيرد، وقت و مواد مصرف شده، هدر رفته و کار انجام شده بی ارزش تلقی می­گردد.

علم اندازه­گيري به منظور جلوگيري از ضايعات، افزايش بهره­وري در واحدهاي توليدي و خدماتي، جلب رضايت مشتري و افزايش صادرات ايجاب مي­كند تا براي اخذ تصميمات مختلف در طول فرآيند توليد از سيستم­هاي اندازه­گيري كه به عنوان ابزار دقيق معروفند استفاده نمود. علم اندازه­گیری در صنعت از اهمیت فراوانی برخوردار است.

برای اندازه­گيری دقيق از ابزارهای ویژه­ای استفاده می­شود که بسياری فراخور همه انواع اندازه­گيری هستند.