دسترسی

اصول جایابی بهینه منابع تولیدپراکنده

بر پایه الگوریتم ژنتیک/ نویسندگان: محمدعلی کیه بادرودی­نژاد، ادیب شهابی، شهیده کیه بادرودی­نژاد
330,000 ریال

اصول جایابی بهینه منابع تولیدپراکنده

 بر پایه الگوریتم ژنتیک 

نویسندگان:

محمدعلی کیه بادرودی‏نژاد

ادیب شهابی

شهیده کیه بادرودی‏نژاد

سرشناسه

:

کیه بادرودی­نژاد، محمدعلی، 1364

عنوان و نام پديد‌آور

:

اصول جایابی بهینه منابع تولید پراکنده بر پایه الگوریتم ژنتیک / نویسندگان: محمدعلی کیه بادرودی­نژاد، ادیب شهابی، شهیده کیه بادرودی­نژاد

مشخصات نشر

:

تهران، آروَن، 1398

مشخصات ظاهري

:

148 ص.

شابك

:

8 – 702 – 231 -  964 - 978

وضعيت فهرست‌نويسي

:

فيپا

موضوع

:

برق نیرو- توزیع- شبکه­ها- تجزیه و تحلیل- الگوریتم­های ژنتیک

موضوع

:

Electric Power distribution – Network analysis – Gentic algorithms

شناسه افزوده

شناسه افزوده

:

:

شهابی، ادیب، 1365

کیه بادرودی­نژاد، شهیده، 1363

رده­بندی کنگره

:

1398  3001 TK

رده­بندی دیویی

:

319 / 621

شماره كتابخانه ملي

:

5679665

پیشگفتار

نيروگاه‏هاي توليد پراكنده داراي ظرفيت توليدي از چند كيلو وات تا 10 مگاوات هستند كه جهت توليد انرژي الكتريكي در نقاط نزديك به مصرف‏كنندگان به‏كار مي‏روند از انواع آنها مي‏توان به سلول‏هاي خورشيدي، پيل‏هاي سوختي، ميكروتوربين‏ها، نيروگاه‏هاي بادي و... اشاره كرد. چنانچه اين نيروگاه‏ها به شبكه متصل شوند، اثرات مختلفي روي شبكه از جمله كاهش تلفات شبكه، بهبود پروفيل ولتاژ و افزايش قابليت اطمينان شبكه خواهند داشت. عدم جايابي مناسب نيروگاه‏هاي توليد پراكنده در شبكه باعث افزايش تلفات و بالا رفتن هزينه‏هاي توليد و انتقال انرژي مي‏شود بنابراين لازم است با روش‏هاي بهينه‏سازي، جايابي اين نيروگاه‏ها در شبكه انجام گيرد؛ بدين‏ترتيب كه تعداد نيروگاه‏هاي توليد پراكنده، محل نصب و ظرفيت آنها چنان تعيين شود كه بيشترين كاهش تلفات شبكه با در نظر گرفتن قيود مسئله به وجود آيد.

در اين کتاب از روش الگوريتم ژنتيك در بهينه‏سازي مسئله استفاده شده است. پس از استخراج فلوچارت اين روش در جايابي بهينه نيروگاه‏هاي توليد پراكنده، برنامه‏هاي كامپيوتري تهيه شده و اين برنامه روي شبكه 45 شين IEEE پياده‏سازي و اجرا شده است نتايج به‏دست آمده از چند بار اجراي برنامه، با يكديگر مقايسه شده و مزايا و معايب آن بيان شده است.

همچنين به‏دليل اينكه نيروگاه‏هاي توليد پراكنده در شبكه‏هاي توزيع كاربرد بيشتري دارند مسئله جايابي بهينه اين نيروگاه‏ها براي يك شبكه توزيع واقعي 70 شين نمونه (فيدر قره‏آغاج شهرستان هشترود) پياده‏سازي و اجرا شده است که نتايج به‏دست آمده بهبود پروفيل ولتاژ و كاهش تلفات در شبكه را نشان مي‏دهد.