سیاست و فرهنگ

نویسنده: داود حاجی ناصری

سرشناسه

:

حاجی ناصری، داود، 1332

عنوان و نام پديد‌آور

:

سیاست و فرهنگ/ نویسنده: داود حاجی ناصری

مشخصات نشر

:

تهران، آروَن، 1398

مشخصات ظاهري

:

716 ص.

شابك

:

4 – 698 – 231 - 964 - 978

وضعيت فهرست‌نويسي

:

فيپا

موضوع

:

مقاله­های فارسی- قرن 14

موضوع

:

Persian essays – 20 th century

رده­بندی کنگره

:

1398 9 س 3533 الف / 8341 PIR

رده­بندی دیویی

:

62 / 4 فا 8

شماره كتابخانه ملي

:

5654996

مقدمه

نوشتة حاضر حاوی مطالب و موضوعات متنوعی است که در طول زمان (از سال 97- 67) برحسب علاقه، ذوق و سلیقه و یا ضرورت و وظیفة فرهنگی - اجتماعی و با رسالت تاریخی- سیاسی و یا علمی- فکری نگاشته شده است. مطالبی همچون:        1- فرهنگی، دارای موضوعاتی از قبیل: جوانان، جامعه و خانواده (که در یکی از روزنامه‏های کثیرالانتشار و در سال 74 به‏صورت دنباله‏دار و در هفت شماره چاپ گردید). کتاب‏شناسی مجموعة اشعار «تحفة دوستان» در چهار قسمت در نشریة استانی آذربایجان غربی به‏نام «امانت» و نیز هفته‏نامة استانی زنجان به‏نام «صیانت» به مدیر مسئولی اینجانب مؤلف مجموعة «سیاست و فرهنگ» چاپ و منتشر شد. این کتاب‏شناسی در خصوص معرفی و شناساندن کتابی است که توسط بنده به‏عنوان وابستة فرهنگی وقتِ جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خودمختار نخجوان تدوین و مشتمل بر اشعار 136 شاعر (69 شاعر ایرانی و 67 شاعر نخجوانی و باکویی) همراه با بیوگرافی کوتاهی از هر شاعر، به زبان آذربایجانی با الفبای لاتین در نخجوان چاپ و منتشر شده است.

همچنین نوشتة دیگری که کاملاً علمی است با عنوان «برنامه‏ریزی استراتژیک با رویکرد فرهنگی» هنگامی‏که نگارنده‏ این مجموعه که قرار بود در سال 1385 با عنوان وابستة فرهنگی به جمهوری خودمختار نخجوان اعزام شود به تحریر درآمده و تنظیم گردیده است.

از دیگر مقالات فرهنگی ادامه‏دار به دو مورد: 1- مانائی 2- قدر و منزلت انسان می‏توان اشاره کرد که در هفته‏نامة «صیانت» به چاپ رسیده و منتشر شده است.

2- در بخش مقالات و نوشته‏های «مذهبی» می‏توان به: الف: مطالب نسبتاً وسیع و متنوعی در باب روزه، عید فطر، فضیلت ماه مبارک رمضان و اعتکاف اشاره نمود.

ب: مطالب دنباله‏دار در خصوص «جامعیت علی(ع)» را یادآور شد.

ج: به نوشته‏ای تحت عنوان «فلسفة حج و نقش آن در وحدت مسلمانان» اشاره کرده و یادآور شد که این مقاله در مجلة «حکمت» در باکو مرکز جمهوری آذربایجان به زبان آذربایجانی و با الفبای لاتین به چاپ رسیده و در آرشیو آن رایزنی و نیز نزد اینجانب موجود است.

3- در خصوص «مناسبت‏ها» مطالبی در مورد عید سعید قربان، عید غدیر، مختصات ماه شعبان، وحدت حوزه و دانشگاه، طلوع دهة پنجم و آغاز گام دوم انقلاب و عاشورائیان در صحنه، نگاشته و در این مجموعه‏ای که در دست دارید درج گردیده است.

4- در ارتباط با «مقالات سیاسی» علاوه بر دست‏آوردهای انقلاب اسلامی، در مورد اهمّیت برگزاری و نتایج انتخابات‏ مختلف و نیز آلام دنیای اسلام، شیطنت‏ها و دشمنی‏های آمریکا و مسئلة فتنه و همچنین موضوع دفاع در قرآن (به‏صورت دنباله‏دار) مطالبی به رشتة تحریر درآمده که امید است مورد استفاده قرار گیرد.

5- در مجموعة «سیاست و فرهنگ» که بعضی گفته‏اند به «کشکول» می‏ماند، مقالات متنوع «اقتصادی» و مطالب بعضاً تحقیقی همچون: توسعه چیست؟

خط لولة گاز اسلامی، طلای سیاه و کار وسیلة شکوفایی و کمال انسان است به نگارش درآمده است.

6- همچنین در این مجموعه سخنرانی‏های مؤلف در دورة سوم مجلس شورای اسلامی که در فاصلة سال‏های 67 تا 71 و به نمایندگی از مردم شریف زنجان و طارم بوده است گنجانیده شده که دربردارندة انعکاس مشکلات مردم و ارائه راهکارها و نیز تقاضا برای برطرف کردن گرفتاری‏ها و رفع محرومیت‏ها به‏خصوص در روستاها و مناطق محروم بوده است. در ادامه این بخش از مقالات اجتماعی، به حقوق یتیمان و سالخوردگان، حقوق کودک و نوجوان، حقوق بینوایان و نیز مسئله دین، حقوق و اخلاق برمی‏خوریم که خواندن و مطالعة آنها حتی فقط برای یکبار، آری برای یکبار، خالی از لطف نیست!

با احترام- داود حاجی ناصری

                                                                                 اسفندماه 1397