دسترسی

پَپه‏ایسم

(مجموعه 60 داستان کوتاه طنز)

نویسنده: عادل جهان‏آرای

ناشر: انتشارات آروَن

صفحه‏آرا: سهیلا خواجه‌دهی

طرح پشت جلد: مهسا جلیله 

سرشناسه

:

جهان‏آرای، عادل،  1342

عنوان و نام پديد‌آور

:

پَیِه‏ایسم (مجموعه 60 داستان کوتاه طنز) / نویسنده: عادل جهان‌آرای

مشخصات نشر

:

تهران، آرون، 1398.

مشخصات ظاهري

:

186 ص.

شابك

:

4 – 685 – 231 -  964 – 978 .

وضعيت فهرست‌نويسي

:

فيپا.

موضوع

:

داستان­های طنزآمیز فارسی- قرن 14

موضوع

:

Humorous Stories, Persian – 20 th century

موضوع

:

داستان­های کوتاه فارسی – قرن 14

موضوع

:

Short Stories, Persian – 20 th century

رده­بندی کنگره

:

1398 9 پ 13 هـ / 8339  PIR 

رده­بندی دیویی

:

62 / 3 فا 8

شماره كتابخانه ملي

:

5588685

مقدمه

سیا‌ه‌مشق‌های داستان‌های این کتاب سال‌ها پیش نوشته شده بود، اما سال 91 فرصتی دست داد تا در روزنامه همشهری- ویژه مازندران- ذیل ستونی به‏نام «زیرچشمی» منتشر شود. برخی شخصیت‌هایش گاه- بهصورت گذرا و گویی اتفاقی- به زبان تبری صحبت می‌کنند که بیشتر علاقه من به این زبان و فرهنگ مردم زادبوم خودم هست و ماجراها را سعی کردم در فضایی شبیه شمال- مثلاً ساری- تصویر کنم. این داستان‌ها حس و حال آدمی را تعریف می‌کند که تمام فکر و ذکرش رفتن به صف و گرفتن کالایی ناقابل است. سعی و تلاش او در این داستان‌ها و امید و آرزوهایش به تصویر کشیده می‌شود. البته چیزهای دیگری را شاید شما خوانندگان گرامی ببینید و من آنها را نه دیده باشم و نه آنکه متوجه آن چیزها بودم. در انتهای هر داستان، تاریخی درج شده است که مخصوص روز انتشار در روزنامه است.

البته یادآور شوم در آن ستون برای آنکه زیاد ریا نشود! اسم مستعار رسانه‌ای‌ام را که «مازیار سوادکوهی‌» باشد، می‌نوشتم و بههمین دلیل گاهی با برخی خوانندگانی که زنگ می‌زدند تا درباره سرنوشت شهروندی که هر روز سر صف می‌رود مطلع شوند،‌ با نام مازیار سوادکوهی‌ ‌گفت‌وگو می‌کردم.

حالا «مازیار سوادکوهی» و «عادل‌جهان‌آرای» کنار هم هستند. ضمن آنکه این دو به همدیگر خیلی­خیلی علاقه ‌دارند و بهنوعی می‌توانم اقرار کنم همدیگر را تکمیل می‌کنند. باور کنید... خدا را چه دیدی! شما شاید حرف مازیار را بهتر پسندید. همین.

آلاشت

بهار 98